info
Thank you for visiting my theme! Replace this with your message to visitors.

יריד קאזמיר הקדוש בוילנה שבליטא

יריד קאזמיר הקדוש בוילנה שבליטא

 

 

 

 

בוילנה הסתיים זה עתה היריד השנתי המסורתי Kaziuko mugė  שהתקיים בתאריכים
4-6.3.16

מה סיפורו של יריד Kaziukas?

מאז ראשית המאה ה 17, מתקיים בכל שנה בוילנה בירת ליטא, יריד אומנות עממית מסורתית. היריד מתקיים במשך שלושה ימים ומתחיל ביום ראשון הסמוך לרביעי במרץ, הוא יום פטירתו של קאזימיר הקדוש היגלוני.

ביריד נערכים מופעים עממיים של מוסיקה, תיאטרון וריקודים. מוצגות ונמכרות עבודות יד של אמנים שונים ונמכרים מאכלים מסורתיים ומורשת של מוצרים שונים.

קאזימיר הקדוש בנם השני של מלך ומלכת פולין ונסיך ליטא, קאזימיר הרביעי ואשתו אליזבת,
נולד ב 3.10.1458. את לילותיו הקדיש לתפילה ובתום התפילה נהג לישון על הרצפה.
בהיותו בן 13, הציע פלג הונגרי שנפשו נקעה משלטונו של מלכם Matthias Corvinus בהתנהלותו כנגד התורכים, להכתירו למלך הונגריה במקום Matthias Corvinus.

קאזמיר התלהב מאתגר ההגנה על הנצרות מפני ניסיונות הכיבוש של התורכים, ונסע להונגריה כדי לקבל עליו את כס המלוכה. אולם המהלך לא צלח וקאזמיר חזר לפולין.
בשנת 1479, עבר המלך קאזמיר ה 4 לליטא למשך חמש שנים כדי להסדיר עניינים, והפקיד את בנו קאזמיר לנהל את פולין. קאזמיר הבן נטל את האחריות על פולין למשך שנתים
1481-83, ממקום מושבו בוואוול בקרקוב.
האב קאזמיר ה 4, רצה להשיא את בנו אולם קאזמיר סרב להינשא. הוא התנזר והתיש את גופו בצום מתמשך עד כי חלה בשחפת ולא יכול יותר לשאת בנטל האחריות על פולין, ונסע לליטא. אולם כוחו לא עמד לו יותר ובמשך המסע נפטר ב 4.3.1484.
עצמותיו נטמנו בקתדרלה בוילנה.

ישותו של קאזמיר המשיכה לחולל נסים ו 34 שנים לאחר מותו בשנת 1518 במלחמה כנגד הרוסים, התחולל נס על נהר Dauguva.
הצבא הרוסי הגדול הקיף את העיר פולוצק כדי לכובשה, בעוד שהגנת העיר ומבצרה היה נתון בידי כח ליטאי קטן שעמד לחצות את נהר דאוגובה האדיר. יחסי הכוחות לא הותירו לליטאים שום סיכוי והם ביאושם, פנו והתפללו לרוחו של הנסיך קאזימיר שיתערב ויסייע בידם כנגד הרוסים.
אז הופיע קאזמיר הקדוש  לבוש בגלימה לבנה ורכוב על סוס לבן. קאזמיר הלהיב את הליטאים ודחק בהם ללכת אחריו ולהילחם. הוא צעד בראשם ונכנס למי נהר דאוגובה הגועשים, הליטאים הלכו אחריו, נלחמו בחירוף נפש והביסו את הרוסים.
הידיעה על ההתגלות האלוהית של הנסיך קאזימיר ונצחון הליטאים התפשטה בכל הארץ.
הבישופים חקרו אז את התופעה ומצאו שהיא אותנטית, ושמו של הנסיך קאזמיר המנוח נישא בפי כל והפך לסמל כמי שסייע בנצחון הליטאים על האוייב הרוסי השנוא. בהמשך הוכתר כפטרון של ליטא.  
האפיפיור אדריאנוס השישי ( 1522 – 1523) הכתיר את הנסיך קאזמיר כקדוש.
בשנת 1602 הכריז האפיפיור קלמנט השמיני על ה 4 למרס יום מותו של קאזמיר, כיום חג ומשתה. מאז בכל שנה מגיעים לוילנה צליינים מכל רחבי ליטא, מתפללים בקתדרלה לעילוי נשמתו של קאזמיר הקדוש, וחוגגים ביריד עממי.

בשנת 1827, קבלו הסוחרים בוילנה זכיון לקיים את היריד בכיכר הקתדרלה שבעיר העתיקה, אולם בשנת  1901 כעבור  74 שנים, היה עליהם להוציא את היריד מכיכר הקתדרלה, בעקבות הצבת פסלה של קתרינה הגדולה בכיכר. מיקום היריד הועבר אז ל Lukiškės Square במרכז וילנה.      ​             .
בתקופת השלטון הסובייטי היריד התקיים
ב    Kalvarijos Market ולאחר נפילת השלטון הקומוניסטי ב 1991, היריד חזר למקומו המקורי בעיר העתיקה. היריד התרחב והיום הוא    מתקיים ברחוב פילס, שדרות גדימינס, עובר את כיכר הקתדרלה ובכל האזורים הסמוכים.
כיום משתתפים ביריד למעלה מ 2000 סוחרים ומבקרים בו למעלה מחצי מליון מבקרים מכל רחבי ליטא והמדינות הסמוכות.

ביריד נמכרים דברי אומנות ועבודות יד פרי עבודתם של אומנים מקומיים כמו בגדים ארוגים, סרוגים, מוצרים קלועים, צעצועים, נעליים, כלי בית, תכשיטים, מזכרות, קנקנים, סירים, ציורים, מזון מסורתי, מוצרי מתכת, עץ, קרמיקה. כפות וביצי פסחא, זרי פרחים מיובשים ועוד.
 

 

מוצר מיוחד הן עוגיות דבש "Muginukas "  בצורת לבו של קאזמיר הקדוש, מעוטרות בציורי סוכר.

מתכון לעוגיות דבש ליטאיות מסורתיות ( Gordon Nary):

מצרכים:
1 כוס דבש                          1/4 כפית ציפורן
3 ביצים                              קליפה מגוררת מ 2 תפוזים
3 כפות סוכר                       1 כפית אבקת אפיה
3 כפות קרם שמנת              1/2 כפית סודה לשתייה          
4 OZ חמאה                        2 כוסות קמח
1/2 כפית קינמון
 

הכנה:
1. להקציף ביצים עם סוכר ולערבב עם הדבש. להכניס לתערובת חמאה מומסת, תבלינים, שמנת, גרידת התפוזים. להכניס את הקמח, סודה לשתייה ואבקהת האפייה ולערבב היטב.

2. ללוש את הבצק עד שמתקבל בצק חלק. לכסות את הבצק ולהכניסו למקרר למשך חצי שעה. להוציא מן המקרר ולרדד את הבצק על משטח מקומח.
ליצור לבבות בעזרת סכין חיתוך ולאפות במשך 10-15 דקות בחום של 180 מעלות צלזיוס, עד שהעוגיות מקבלות גוון חום זהוב.