info
Thank you for visiting my theme! Replace this with your message to visitors.

הפארק של צרנוביץ

הפארק של צרנוביץ

יש משהו ממגנט ומיסתורי בפארקים, במיוחד בפארקים עתיקים עם עצים גבוהים עבי גזע וצמרות עניפות ורחבות. לירוק גוונים רבים שמתחלפים מירוק בהיר לירוק כהה. לפעמים הצמחיה סבוכה ומסתירה ולפעמים הכל פתוח ורואים למרחוק.

מאז שאני מגיעה לצ'רנוביץ עם סיורי השורשים שאני מדריכה, תמיד מבקרים בפארק הגדול הסמוך למלון שאנו מתגוררים בו. 
ההיסטוריה האישית והזכרונות של רבים מן המטיילים הקשורים לצ'רנוביץ, קשורה גם לפארק.
האחת מביאה תמונה שלה יושבת על סוס עץ לבן בקרוסלה בלונה פארק ומצידה שני הוריה. היום כבר אין בלונה פארק קרוסלה עם סוסי עץ, יש קרוסלה מודרנית, רכבת חשמלית מתהפכת שעולה לגבהים. אחרת הייתה בתקופה הסובייטית אלופת אוקראינה בריצה, והתאמנה באיצטדיון הסמוך ובשבילי הפארק. אחרת חצתה את הפארק בדרכה מביתה לבית הספר המקצועי שמעבר לרחוב. הוריו של אחר טיילו עמו
בפארק בשעות הפנאי כשהוא ישוב בעגלה. אחר נהג לבלות כאן בערבים, ויש מי שחילק אגוזים לסנאים שמתרוצצים בפארק כמו הילד בתמונה.
כל אחד עם זכרונותיו.

פארקים היו אבני יסוד בתכנון העירוני האוסטרי, ובערים שהיו תחת השלטון האוסטרי והאוסטרו – הונגרי. הפארקים היו חלק מן הנוף העירוני.
הפארק הראשון בצ'רנוביץ עוצב בשנת 1830 ע'פ תבנית הפארקים בוינה, שם הצמחיה שזורה הרמונית במבנים חינניים קטנים כמו בניין Cursalon
.

בפארק נשתלו זנים מיוחדים של עצים וכמובן עץ הבוק המפורסם על שמו קרואה בוקובינה. בפארק ניטעו עצים על שמם של אנשים כמו  "אלון הקיסר", שניטעו באפריל 1875 לכבוד חתונת הכסף של הזוג המלכותי.
חלקו המערבי של הפארק הוא הגן הבוטני האקזוטי, בו צומחת צמחיה שיובאה ממקומות וארצות רחוקות. היום הגן הבוטני נקרא הגן הבוטני האוניברסיטאי.

השטח דרומית לפארק יועד לפעולות ספורט והיום יש שם איצטדיון.

היוזמים והדוחפים היו המהנדס האזורי אדולף מרינה Adolf Marina  ומהנדס העיר אנדריאס קיקוליך Andreas Kikulich, מי שתכננו ובנו בהמשך את בית העירייה שברינגפלאץ.
אנשי צ'רנוביץ כינו אז את הפארק גן העם - "Volksgarten".
בתקופה הרומנית שבין שתי מלחמות עולם, הפארק כונה  "Gardina Public" -  גן ציבורי.
בתקופה הסובייטית הפארק קיבל מעמד של פארק מרכזי לתרבות ובילוי ונקרא ,Grandpapa Kalinin ע'ש המהפכן הבולשביקי מיכאיל קלינין Mikhail Kalinin, מי שהיה ראש בריה'מ ומעולם לא היה בצ'רנוביץ.
מאז התפרקות בריה'מ ועצמאות אוקראינה, הפארק נקרא פארק ט. ג. שבשנקו ע'ש טראס גריגורוביץ' שבשנקו Taras Hryhorovych Shevchenko , המשורר הלאומי האוקראיני לוחם החופש כנגד שלטון הצאר הרוסי.

 

"גן העם" קושט אז באנדרטאות שונות שאינן כיום ורק צילומיהן נותרו בגלויות דואר ישנות.
לציון יובל לקיסר פראנץ יוזף Franz Josef, הוצבה בפארק אנדרטה בדמותו בגודל אדם, לבוש מדי צבא וגלימה, מוקף בארבעה אגרטלים. אך מיד עם המעבר לשלטון הרומני לאחר מלחמת העולם הראשונה, אנדרטת פראנץ יוזף Franz Josef הופלה ונהרסה.
לעומתה האנדרטה לכבודו של קונסטנטין טומשוק Constantin Tomashchuk  הרקטור הראשון של אוניברסיטת צ'רנוביץ, אשר נחנכה ב 17.10.1897, שרדה תקופה ארוכה עד ראשית השלטון הסובייטי. מאז עומדות בפארק אנדרטאות לזכר מפקדים סובייטים שנפלו בקרב, פסלו של המשורר ט. שבשנקו T. Shevchenko, והוורסיה הראשונה של פסלה של המשוררת אולגה קובליאנסקה Olga Koblianska. הפסל הזה  הועבר מחזית בניין התיאטרון בכיכר תיאטרלנה, לאחר שהוחלף בוורסיה חדשה.

פארק העם היה מאז ומעולם המקום המועדף לבילוי, מנוחה וביקורי אורחים על תושבי צ'רנוביץ. רודולף Rudolf נסיך הכתר, ביקר בצ'רנוביץ ב 8.7.1887 ולכבודו נערך נשף גדול בפארק. למעלה מ 300 זוגות רקדנים לבושים בתלבושת עממית, הובאו לפארק מכפרי הסביבה למופע ריקוד ובידור לכבודם של האורחים רמי הדרג. הנסיך צפה במופע מן הביתן הקיסרי, אשר נבנה במיוחד לחגיגות היובל מעץ אלון הקיסר. 

מצד ימין של שער הכניסה לפארק רשום:

פארק - אנדרטה של נוף - אמנות נוף נוסד בשנת 1830.

בפארק הזה, חגגו עובדי צ'רנוביץ בפעם הראשונה את חג העובדים הבינלאומי
ה 1 במאי
1890.

כיום, פארק שבשנקו מהווה מקום בילוי אהוב על תושבי צ'רנוביץ ובו אטרקציות לילדים כמו לונה פארק, אולם כנסים פתוח למופעי תרבות שונים וכנסים, בתי קפה ובירה.

האירוע השנתי המרכזי בפארק מאז התקופה הסובייטית, הוא שוק יום ראשון הנערך בתקופת חופשת הקיץ. מאות עסקים באים משתתפים בשוק כדי למכור את מרכולתם, והמון רב מתושבי צ'רנוביץ והסביבה, נאסף בפארק לבושי מחלצות כדי לקנות ולחגוג את היום.

הקהל היושב כאן בתמונה בהיכל הכנסים שבתוך הפארק, הם הארגון המשיחי עדי יהווה, שהתכנסו ובאו מבוקובינה הדרומית ובעיקר מסוצ'אבה (היום ברומניה) לסוף שבוע. בצ'רנוביץ יש מועדון תוסס של הארגון, ולא פעם כשעוברים בפארק, נתקלים במיסיונרים - בד'כ במסיונריות - של הארגון המשדלים להצטרף.