סיור לפולין בן 8 ימים ו 7 לילות
קיץ 2010

פולין שוכנת במרכז אירופה ועד סתיו 1939 חייתה בה הקהילה היהודית הגדולה ביותר באירופה.
המדינה גובלת  במדינות רבות: גרמניה, צ'כיה, סלובקיה, אוקראינה, בלארוס, ליטא ורוסיה. מרכזה מישורי, בדרומה הרי הטטרה ושולי הקרפטים ובצפונה, הים הבלטי. מים רבים זורמים בנהרות פולין ובצפונה כ 9000 אגמים. נהר הויסלה זורם לכל אורכה מהרי הקרפטים בדרום ועד לים הבלטי בצפון. מרכזיותה של פולין באירופה ואוצרות הטבע המצויים בה הביאו לכיבושים רבים ולתהפוכות פוליטיות ושלטוניות לאורך דפי ההיסטוריה וזה בא לידי ביטוי באתרי תיירות מגוונים: ארמונות ומבצרים שהפכו למוזיאונים, סגנונות בנייה שונים ומגוונים, תיירות חורף של סקי וטיפוסי הרים, תיירות קיץ של ים ונהרות, מורשת השלטון הקומוניסטי והכניסה היום לאיחוד האירופי. 
כיצד חיו היהודים בפולין לפני השואה ומדוע הגיעו אליה? בסיור הזה נכיר את המורשת היהודית בעבר ואת החיים בפולין בעבר ובהווה.
נשקיף וננסה לחוש את המגוון העשיר שהיה בה בעבר ומצוי בה בהווה.

יום 1 יום ב': נטוס בבוקר לוורשה –בירת פולין מאז סוף המאה ה 16. לאחר הנחיתה ואיסוף המזוודות נצא לסיור בוורשה היהודית. נספר את סיפור יהדות וורשה דרך בית העלמין היהודי, בית היתומים של יאנוש קורצ'ק, כיכר גז'יבובסקי וסביבותיה, המכון היהודי ההיסטורי, ביהכנ'ס הגדול  ועוד. נגיע למלון לא. ערב ולינה.

 

 

יום 2 יום ג': לאחר א. בוקר נצא מערבה לעיר פלונסק, עיר הולדתו של דוד בן גוריון – ראש ממשלת ישראל הראשון, נבקר ליד בית הולדתו ונספר על מקורותיו ונסייר בעיירה. מפלונסק נמשיך לשרפץ, נסייר ונספר את קורותיה של עיירה יהודית באזור פרוסיה המזרחית  בעבר ואחר חלק מפולין הקונגרסאית. בשרפץ נבקר במוזיאון האתנוגראפי הפתוח (סקנסן), המציג באופן פעיל את חייהם של תושבי אזור נסיכות מזובייה. נחזור לוורשה לא. ערב ולינה.   

 

המעוניינים לבקר במקומות אשר אינם כלולים בתכנית יוכלו לצאת בבוקר על חשבונם במוניות לסיורי שורשים אישי

<XML:NAMESPACE PREFIX = O />

 

יום 3 יום ד': לאחר א. הבוקר נצא לסיור בוורשה באזור מרד גטו וורשה, ונספר את סיפורם של המורדים היהודים, עוז גבורתם וסיפורו של המרד. נמשיך לעיר העתיקה דרך אתרים המספרים את סיפור המרד הפולני, אז נהרס האזור לחלוטין ושוקם במשך שנים. נבקר בביתה של המדענית מארי קירי זוכת פרס נובל שהפך למוזיאון ונבלה קצת בכיכר העיר העתיקה הציורית והמרהיבה ביופייה. נמשיך לסייר באתרים לאורך דרך המלך שבה נסעו מלכי פולין בכרכת המלוכה לקראת הכתרתם. א. ערב ובילוי בערב פולקלור  ולינה. 

 

     

יום 4 יום ה': לאחר א. בוקר נאסוף את המזוודות לאוטובוס ונצא מוורשה דרומה ונבקר בעיירה גורה קלווריה , מקום מושבה של שושלת אלתר הידועה כרבני חסידות גור. נבקר בבית המדרש ונספר את סיפורה של חסידות גור. משם ניסע לקרקוב בירת גליציה המערבית, שהייתה בירת פולין עד לסוף המאה ה – 16, אז עברה הבכורה לוורשה. נגיע לעיירה ווייליצ'קה הסמוכה לקרקוב ונסייר במכרות המלח המרהיבים ביופיים והמוכרים כאתר במורשת העולמית של יונסקו מאז 1978. בקומה החמישית מתחת לפני האדמה בתוך המכרות ישנו מרכז רפואי המטפל בסובלים מבעיות נשימה. משם ניסע לקרקוב, כניסה למלון, א. ערב ולינה.

 

יום 5 יום ו': לאחר א. בוקר ניסע מזרחה בגליציה לעיר טרנוב. נסייר בעיר העתיקה המרהיבה. נבקר כמה אתרים יהודים ונספר את סיפורם של יהודי טרנוב ויהודי גליציה. ננסה להבין מי הם יהודים גליציינרים?  נמשיך ונבקר במוזיאון הצוענים המיוחד, המשמר את תרבותם של הצוענים תושבי האזור. משם ניסע לכפר הציורי זליפיה – כפר הבתים המצוירים. מאז המאה ה 19, אמצו תושבי הכפר את אומנותה של אחת מבנות הכפר והם מציירים על בתיהם  ציורי פרחים הדומים מאוד למוטיבים הקישוטיים של הצוענים תושבי האזור. נחזור  למלון בקרקוב לקבלת שבת, א. ערב ולינה.

 

המעוניינים לבקר במקומות אשר אינם כלולים בתכנית יוכלו לצאת בבוקר על חשבונם במוניות לסיורי שורשים אישי.

 

יום 6 שבת: לאחר א. בוקר נצא לסייר ברובע היהודי העתיק קז'ימיז' וסביבותיו. נספר את ההיסטוריה היהודית של העיר ונלך בעקבות את סיפור חייהם של יהודי קרקוב אשר תרמו רבות להתפתחותה של העיר. הרובע היהודי בעבר הפך היום לאזור מאוד מתויר, מסעדות ובתי קפה. בכל שנה בסוף חודש יוני וראשית יולי, מתקיים כאן פסטיבל של להקות כליזמרים הבאות מכל העולם. מקז'ימיז' נמשיך לגבעת הוואוול משכן מלכי פולין עד סוף המאה ה 17 ולכיכר הסוקניצה, כיכר העיר העתיקה והציורית רחבת הידיים מקום לרכישת מזכרות. א. ערב בליוויי להקת פולקלור ולינה. 

 

 

יום 7 יום א':  בבוקר ניסע מערבה לביקור במחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ-בירקנאו השוכן ליד העיירה אושוייינצ'ים ומכן נוצר שמו הגרמני של המחנה. שמונים אחוזים מאוכלוסיית אושוויינצ'ים היו יהודים. כיום המרכז היהודי בעבר מתפקד כמרכז לימודי ומחקרי עבור תלמידים וסטודנטים שבאים ללמוד על חיי היהודים בעבר. נחזור לקרקוב לא. ערב ולינה.

 

יום 8 יום ב': בבוקר לא. בוקר ואיסוף מזוודות לאטובוס, ניסע דרומה לכיוון הרי הטטרה בקרבת גבול פולין עם וצ'כיה, אל זקופנה, עיר הקיט והנופש החורפי של פולין ובירתם של מטפסי ההרים באזור. אזור שבו הרבו יהודי דרום פולין לנפוש. נעבור בעיירה ההררית והציורית חוחולוב, המאוכלסת ע'י אנשי ההרים – הגורלס, שהגיעו בעברם הרחוק כרועי צאן נודדים כדי לחפש פרנסה. נראה את הבניה המיוחדת של בתי העץ האופייניים לכל האזור עתיר היערות. נמשיך לזקופנה, נסייר בעיירה ובשוק הצבעוני שלה, בבית העלמין העתיק עם מצבות העץ שם קבורים כמה מסופריה המפורסמים של פולין, נעלה ברכבל וננשום אוויר פסגות ונחזור לקרקוב לא. ערב וסיכום הסיור ומשם לשדה התעופה של קרקוב לטיסת חזרה לארץ.

 

עלות

עלות הסיור תתפרסם בהמשך.
יתכנו שינויים במסלול הסיור בהתאם לקהל היעד, מזג האוויר או שינויים באזור הסיור.